Veganski posen sutlijac

Дали сте слушнале за здрава варијанта на сутлијач? Ако одговорот е не, тогаш јас го имам вистинскиот рецепт. Да, како што кажав нема шеќер, здрава веганска варијанта.

Само да знаете колку многу уживав додека го подготвував, бидејќи мирисот додека се приготвуваше беше мирис од детството, мирис на ванила, кокос и цимет.

Потребни состојки:

Veganski posen sutlijac

Веган (посен), здрав сутлијач

Prep Time 45 mins
Cook Time 45 mins
Total Time 50 mins
Course Dessert
Servings 6

Notes

 • 400 мл. кокосово млеко
 • 200 мл вода
 • 180 гр. кафеав ориз ( можете и со бел)
 • 2 гр. ванила во прав
 • 5 гр. цимет
 • 200 мл. мед ( можете и јаворов сируп 100 мл)
Keyword posen sutlijac, sutlijac, vegan sutlijac, веган сутлијач, посен сутлијач, посен сутлијаш, сутлијач, сутлијаш
 • 400 мл. кокосово млеко
 • 200 мл вода
 • 180 гр. кафеав ориз ( можете и со бел)
 • 2 гр. ванила во прав
 • 5 гр. цимет
 • 200 мл. мед ( можете и јаворов сируп 100 мл)

Начин на подготовка:

 • Ги мешате млекото кокосово со водата и оставате малку да се стоплат
 • Го додавате оризот и мешате
 • Додавате ванила во прав
 • Мешате и оставате да се вари 20 минути
 • Го додавате медот и оставате уште 20-25 минути да се вари
 • Кога е веќе готов го сервирате во чинија со прав од цимет
 • Уживајте!

Забелешка: Го правев сутлијачот во тенџере со два газери, каде во едниот газер се става вода и не можи да загори.

намаз од авокадо

Намаз од авокадо

Лесен и брз за подготовка намаз од авокадо.
Prep Time 5 mins
Cook Time 5 mins
Total Time 10 mins
Course Breakfast
Cuisine Italian, Mediterranean
Servings 2

Notes

намаз од авокадо
 
Keyword avokado, brz namaz od avokado, namazodavokado, posen recept, recept bez meso, recet za namaz, vegan recept, vkusnobezmeso, авокадо намаз, намаз од авокадо, посен намаз, посен рецепт
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating