Novogodišni ginger zdravi

Сами ја измамуваат насмевката кога ќе ги видите. Вкусни веган(посни) џинџер новогодишни колачи. Послужете ги како десерт со чај или кафе. Вистинско уживање

Потребни состојки:

Novogodišni ginger zdravi

Новогодишни џинџер здрави веге колачиња

Prep Time 15 mins
Cook Time 25 mins
10 mins
Total Time 50 mins
Servings 4
 • 100 гр непечени лешници
 • 200гр овесно брашно
 • 20 свежи урми
 • 65гр кокосово масло
 • 65 гр.кокосово млеко
 • 2 лажички свеж рендан ѓумбир
 • 2 лажички мелен цимет
 • 1 лажичка мелени каранфилчиња

Начин на подготовка:

Подарете насмевка некому со спаковани колачиња. Купи паковка тука!

 • Најпрво ги блендираш лешниците и ги мешаш во еден сад со брашното.
 • Урмите, маслото и зачините и млекото измешај ги во блендер
 • Соедини ги двете смеси во едно тесто
 • Расукај го тестото со сукало на хартија за печење
 • Вади со модли и ставај ги врз истата или друга хартија за печење
 • Печи во загреана рерна на 150°C околу 20-25мин.
 • Уживај во новогодишните моменти со вкусни колачиња!
Novogodišni ginger zdravi
https://www.instagram.com/p/CXxqpbyFCek/
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating