Гвакамоле на мој начин

Традиционалниот рецепт се надевам дека сите го знаеме за гвакамоле, па јас одлучив да направам една своја верзија на гвакамоле.

Го користам често овој намаз кога постам без масло. Пред се е вкусен и богат со сите нутритивни вредности. Па можите да го користите и како додаток во некоја салата, намаз или во паста.

Гвакамоле на мој начин

Гвакамоле намаз на мој начин без масло

Prep Time 5 mins
Cook Time 2 mins
3 mins
Total Time 10 mins
Servings 1

Потребни состојки:

  • 1/2 авокадо
  • 2 лажици цеден лимон
  • сол
  • 2 лажици наут од конзерва
  • 1 мало лукче
  • ким мелен

Начин на подготовка:

  • Во блендер или во сецко ги ставате сите состојки и блендирате додека не се соедини смесата и направи кремаста.
  • Јас овој пат го намачкав на оризови галети со сушен домат и маслинки.
  • Уживајте!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating