Vegan posno lisnato so ovosno polnenje

Оставете ги да изладат од како ќе ги испечите го имаат она совршено чувство и задоволство како да сте јаделе вистинска пица. А за вкусот на останатите лиснати споделете вие!

Vegan posno lisnato so ovosno polnenje

Веган (посни) лиснати полнења со пица и маскарпоне фил

Prep Time 15 mins
Cook Time 20 mins
10 mins
Total Time 45 mins
Servings 3

Потребни состојки:

 • 1 кг. лиснато тесто

За фил еден:

 • 3 лажици доматно пире
 • 3 лажици домат пасиран 99,9 % чист
 • 1 лажица оригано
 • 1/2 лажица мала зачин
 • веге кашкавал

За фил два:

 • 2 лажици веган маскарпоне
 • шумско овошје

За фил три:

 • 1 лажица маскарпоне веган
 • 1 лажица буковка

Четврти фил:

 • 1 кесичка ванила прашок за пудинг
 • 150 мл. кокосово млеко
 • 100 мл. вода
 • 5 лажици кафеав шеќер

Начин на подготовка:

 • Го оставате тестото да се одмрзни
 • Со сукало го развлекувате во кора
 • Го делите на квадратчиња
 • Секое квадратче го засекувате по ќошеви од 1 мм како квадратче
 • Врз секое ставате од квадратче ставате од приготвените филови
 • Претходно го варите пудингот и го оставате да излади
 • Ги спојувате ќошевите на средина
 • Печете 10 минути на 250 С, ја намалувате температурата на 200 С да се допечат.

Оставете ги да изладат така се највкусни!

Уживајте!

Vegan posno lisnato so pica fil
https://www.instagram.com/p/CX0RidgFbT6/
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating