soleni bombici so seminja

Како дел од здравиот начин на живот секојдневното пазарање кај мене опфаќа и пазарење на различни семиња. За време на празниците овие вегетаријански бомбици се наоѓаат на нашата трпеза. Но и љубителите на убаво мезе ќе ги засакаат. Можите да ги консумирате и како замена за појадок.

soleni bombici so seminja

Солени бомбици со семиња

Prep Time 15 mins
Cook Time 15 mins
10 mins
Total Time 40 mins
Servings 15

Потребни состојки:

 • 100 гр. киноа
 • 100 гр. сончоглед
 • 100 гр. семки од тиква
 • 50 гр. ленено семе
 • 50 гр. чиа семе
 • 50 гр. сусам
 • 3 полни лажици кисела павлака
 • 3 полни лажици урда
 • сол по желба

Начин на подготовка:

 • Во не леплив тефлон на тивок оган ги печите сите семиња
 • Од како ќе се испечат се оставаат да изладат
 • Во длабок сад ги ставате семињата заедно со павлаката и урдата
 • Формирате бомбици од приготвената смеса
 • Украсувате со печените семиња
 • Уживајте во вкусот!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating