овесна каша со тостирани семиња

Денес за појадок oвесна каша со тостирани семиња. Ако мене некој ме праша што обожавам за појадок без размислување одбирам овесна каша. Толку е брза и лесна за подготовка па и не е случајно што го добила името “Кралица”

Потребни состојки:

 • 3 лажици овесни снегулки
 • 1 лажица киноа
 • 1/2 лажица ленено семе
 • 1/2 лажица чиа семе
 • 1/2 лажица семки од сончоглед
 • 150 мл. млеко по ваш избор
 • смрзнато овошје

Начин на подготовка:

 • Ги варите прво овесните снегулки со млекото
 • На загреан тефлон ги ставате сите семиња и ги потпекувате
 • Ги додавате во веќе приготвената каша заедно со смрзнато овошје
 • Уживајте!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *