čokoladen kuglof

И повторно нашите пријатели од CrafTime ни подготвија нешто вкусно и сочно.

Љубителите на благо едноставно ќе уживаат во оваа чоколадна лава на колач.

Потребни состојки:

čokoladen kuglof

Чоколаден куглоф

Prep Time 20 mins
Cook Time 40 mins
Total Time 1 hr
Servings 4

Ingredients
  

 • 3 јајца
 • 200 мл. сончогледово масло
 • 200 мл. млеко
 • 200 гр. шеќер
 • 1 кора од лимон и кора од портока
 • 600 гр. брашно
 • 100 чоколадо на парчиња сечкано
 • 100 сушена брусница
 • 100 суви смокви
 • 100 суви сливи
 • 100 лешници
 • 10 пециво
 • 10 ванила
 • 5 цимет

Video

Notes

https://www.youtube.com/watch?v=Q_XSFntxR-A
Се печи 40 минути на 180C
Декорација: Чоколадо 150гр & Лешници 50гр
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating