Вегетаријанско тако со сладок компир, лимета и авокадо

Овој рецепт за тако од сладок компир е стар омилен што сакав повторно да го споделам со вас. За прв пат почнав да ги правам овие тако од слатки компири пред неколку години, но тоа е еден од оние рецепти на кои се навраќам одново и одново бидејќи е толку заситена и вкусна вегетаријанска опција за вечера за една недела. Списокот на состојки е краток, а чекорите се лесни. Плус, само мислам дека печените слатки компири се толку пријатна зимска храна, особено кога се завиткани во топли тортиљи како голема прегратка.
Тоа е тоа! Само составете ги таковите со сос, слатки компири и црн грав. Овој пат мојот го надополнив со неколку кисели кромитчиња. Во минатото, ги преливав со дополнително исечено авокадо.

Направете го сосот од јогурт од авокадо: едноставно измешајте грчки јогурт, авокадо, лук, сок од лимета, сол и бибер.

Состојки:

 • 1 среден сладок компир, исечкан на коцки
 • маслиново масло, за преливање
 • 1/2 лажичка чили во прав
 • 4 до 6 тортиљи, ми се допаѓаат овие бели тортиљи од пченка и пченица или од чиа
 • 3 лажици пченка
 • 1 чаша црн грав, сварен, исцеден и исплакнат
 • Парчиња лимета, за сервирање
 • Морска сол и свежо мелен црн пипер

Потребни состојки за сос од јогурт од авокадо:

 • 100мл. грчки јогурт
 • 1 мало авокадо
 • 1/2 чешне лук
 • Сок од 1 лимета
 • Морска сол и свеж црн пипер

Потребни состојки за додатоци:

 • 1 мало авокадо, исечено на коцки
 • 2 главици кромид, исечени на коцки
 • 1 зелена пиперка
 • Домат
 • Доматен сос
 • Скршена фета или свеж сир
 • Кисел кромид

Инструкции

 • Загрејте ја рерната на 200 ° Ц и обложете тава со хартија за печење.
 • Истурете ги слатките компири со маслиново масло, чили во прав, сол и бибер и премачкајте ги на плехот за печење. Печете 20 минути или додека не порумени.
 • Направете го сосот од јогурт од авокадо: во мал процесор за храна, измешајте ги јогуртот, авокадото, лукот, сокот од лимета и неколку обилни прстофати сол и бибер. Пулсирајте додека не се изедначи.
 • Вкусете и прилагодете ги зачините. Изладете ги состојките.
 • Составете ги такосовите со сос, печените слатки компири, црн грав и саканиот прелив. Зачинете со сол, бибер и исцедете лимета.

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *