ovesna kasa so protein vo prav

Ако барате креативни начини да внесете дополнителни протеини во текот на денот, тогаш зошто да не пробате појадок со овесна каша со протеински прав? Сè што е потребно е порција овес богат со растителни влакна заедно со вашиот омилен протеински прав и неколку додатоци, а вие имате одличен начин да го започнете денот.


Мешањето на протеинскиот прав во топла овесна каша е брзо и лесно. Откако ќе се свари овесната каша, додадете го протеинскиот прав во овесната каша и мешајте додека не се измеша темелно.

Овесот е одличен извор на влакна, и нерастворливи и растворливи. Бета-глуканот, кој е тип на растворливи влакна во овесот, може да помогне во забавувањето на варењето, да ја зголеми ситоста и да го потисне апетитот.

ovesna kasa so protein vo prav

Овесна каша со протеин во прав

Prep Time 5 mins
Cook Time 25 mins
Total Time 30 mins

Потребни состојки:

Начин на подготовка:

  • Ставете го овесот да кисни од вечер во чаша вода за наутро побрзо да ви се свари.
  • Чуваниот овес преку ноќ го варите со млекото
  • Кога е при крај ја намалувате температурата на варење и го додавате протеинот
  • Додадете ги и останатите состојки.
  • Уживајте!

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating