cokoladna torta

Шеќер во најава. Знаете дека не сум многу љубител на вакви торти со многу калории и шеќер ама некогаш мора да мислиме и за вкусот и изборот на нашите најблиски. Кејоков беше врв, и пријателите потврдија. Прво е многу брза за правење и без печење, а второ економична за ваков вкус.

Потребни состојки за кората:

 • 350гр. мелени бисквити
 • Околу 80 г. путер или маргарин
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 3-4лажици чоколадно млеко
 • 3-4 лажици стопено млечно чоколадо
cokoladna torta

Чоколадена торта

Prep Time 10 mins
Cook Time 20 mins
5 mins
Total Time 30 mins
Servings 12

Растопете го путерот, додадете го во останатите состојки, соединете и обликувајте ја кората во калап од 26 сантиметри.

Потребни состојки за фил:

 • 250 гр. Млечно чоколадо
 • 250 гр. Еурокрем
 • 150 гр. маргарин
 • 1 л. слатка павлака
 • агар – агар желатин
 • Растопете го чоколадото на пареа со маргаринот и еурокремот (да не се вари) повремено мешајќи.
 • Во длабок сад изматете ја слатката павлака
 • Во веќе изматената слатка павлака постепено додавајте од изладените топено чоколадо со маргарин и еурокрем
 • Во друг сад растворете го агар-агар според упатство
 • Оставете да излади малку и додадете го во смесата
 • Матите додека не се соединат
 • Прелијте ја кората и оставете целосно да се излади. Можете да го ставите во фрижидер.

Потребни состојки за прелив:

 • 200 гр. млечно чоколадо
 • 2 лажици масло

Начин на подготовка:

 • Подготовката е иста како и за црниот фил.
 • Чоколадото го топите на пареа
 • Оставете да се излади и потоа прелијте ја.
 • Оставете ја тортата во фрижидер неколку часа
 • Уживајте!
cokoladna torta

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Recipe Rating