Овесна каша banana bread

Супер едноставно, само неколку состојки и одличен вкус – вака треба да изгледаат утрата! За оваа овесна каша користев и кардамон кој е одличен извор на манган, кој е важен за формирањето на сврзното ткиво и коските.

 • Мента фарм
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата

Потребни состојки:

 • 50гр овес
 • 1 лажица ленено семе
 • 1 лажичка цимет
 • 1/2 лажичка ѓумбир
 • 1/4 лажичка кардамон
 • јаворов сируп по вкус
 • 200 мл овесно млеко
 • 1/2 банана
 • јагоди
 • 15 гр протеин (купи тука)
 • чоколаден прелив нула калории
 • Путер од индиски орев (купи тука)
 • неколку оревчиња декор

Начин на подготовка:

Мента фарм
 • Овесот, лененото семе и млекото го ставате во тенџерче на оган
 • Оставете го да се готви на средно-висок оган околу 10 мин.
 • Кашата е веќе готова и додадете ги останатите состојки и овошјата
 • Уживајте!

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *