намаз од грашок без масло

Знаете пред да го правам намазот од грашок си помислив, зошто никој не го обожава грашокот кога тој е најбогат со протеин и од него се прават највкусните намази.

 • Мента фарм
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата

Типично, како и сите мешунки, грашокот содржи одличен процент на протеини, растителни влакна, но и антиоксиданти. Со текот на неговото зреење, содржината на јаглехидрати се намалува, а на протеини оди нагоре и до 23%.

Грашокот е одлична храна за слабеење!

Тој често се употребува и за правење на протеински изолати, што е значајно за оние што сакаат да ја зголемат својата мускулна маса.

На 100 гр. грашок има само 81 калорија.

Потребни состојки:

 • 250 гр. грашок од конзерва
 • 5 лажици таан
 • 1/4 лажица сол
 • 5 гр. ким
 • 1/2 лажиче куркума
 • Околу 70 мл. вода во зависност од густината која сакате да ја добиете

Начин на подготовка:

 • Сите состојки ги ставате во блендер.
 • Блиндирате додека се соединат состојките и ја добиете посакуваната густина.
 • Уживајте!
намаз од грашок без масло

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *