Ова утро решив мојот појадок да го подготвам од семиња. Но не заборавајте дека и семињата се калорични.

 • кисели производи бакалески
 • Мента фарм
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата

Лененото семе најчесто се користи за подобрување на здравјето на дигестивниот систем или за ублажување на запек. Лененото семе, исто така, може да помогне во намалувањето на вкупниот холестерол во крвта и нивото на липопротеини со ниска густина (ЛДЛ, или „лош“) холестерол, што може да помогне да се намали ризикот од срцеви заболувања.

Една лажица мелено ленено семе содржи 37 калории.

Додека во 1 лажица чиа семе има околу 69 калории. Антиоксидансите, минералите, влакната и омега-3 масните киселини во чиа семето може да го промовираат здравјето на срцето, да поддржуваат силни коски и да го подобрат управувањето со шеќерот во крвта. Уште повеќе, чиа семето е разноврсно и може да се користи во многу рецепти. Лично, ја прифаќам нивната конзистентност слична на гел, мешајќи ги со течност и правејќи чиа пудинг. Чиа семињата се исто така одличен извор на антиоксиданси.

Црното семе докажано го намалува воспалението и ги релаксира мазните мускули, олеснувајќи ги симптомите на луѓето со астма во клиничките студии. Во комбинација со неговите антиоксидантни својства, овие ефекти помагаат да се спречат гастроинтестинални нарушувања и да се ублажат поврзаните симптоми.

Денес, црното семе се користи за лекување на состојби на дигестивниот тракт, вклучувајќи гасови, колика, дијареа, дизентерија, запек и хемороиди. Се користи и за респираторни состојби, вклучувајќи астма, алергии, кашлица, бронхитис, емфизем, грип, свински грип и застојот. Според некои истражувања користењето на масло од црно семе помага во растот на здрава коса, и го спречува паѓањето на косата до 76%. Во една лажица црно семе има околу 45 калории.

Семките од сончоглед се здрав додаток во исхраната, обезбедувајќи основни хранливи материи и корисни растителни соединенија. Тие се соодветен извор на влакна и имаат антивоспалителни и антиоксидантни својства. Како добар извор на минерали, семките од сончоглед може да поддржуваат здрави коски и кожа. Во една лажица семки од сончоглед има околу 51 калорија.

Семките од тиква се богати со витамини и минерали како манган и витамин К, кои се важни за заздравување на раните. Тие исто така содржат цинк, минерал кој му помага на имунолошкиот систем да се бори против бактериите и вирусите. Семките од тиква се исто така одличен извор на: Фосфор. Во една лажица семки од тиква има околу 47 калории.

Потребни состојки:

 • 150 мл. јогурт можи и кефир
 • 1 мала лажица ленено семе
 • 1 мала лажица чиа семе
 • 1 мала лажица црно семе
 • 1 мала лажица сончоглед
 • 1 мала лажица семки од тиква
 • 1 мала лажица сува брусница
 • 6-7 смрзната аронија

Начин на подготовка:

 • Нема што да се зборува многу за овој начин на подготовка, се ставаат сите семиња заедно
 • Се додава јогурт
 • Најдобро е преку ноќ да го правите овој појадок за да не чекате додека да набубрат наутро.
 • Уживајте!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *