Енергетските топки обично се преполни со здрави масти, влакна и протеини, што ги прави одлична, здрава ужина во движење! Уживајте додека ги јадете овие вегетаријански бомбици.

 • кисели производи бакалески
 • Мента фарм
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата

Едноставно, енергетските топки се направени со состојки кои ви даваат енергија. На пример, состојките од семиња се полни со добри масти и протеини кои ве заситуваат без да ве надујат. Има толку многу придобивки од земање пробиотици, како што се здраво варење, зајакнување на имунитетот и поддршка на здраво управување со тежината, но мене лично ми е тешко да консумирам доволно пробиотици на редовна основа. Затоа се обидував да најдам нови начини на кои можам да користам јогурт, еден од најдобрите извори на пробиотици. Затоа овие енергетски топки се често на мојата трпеза за појадок или едноставно за ужина.

Смути – Канцер 1:0 е идеја добиена од тешка „приказна“ со сепак среќен крај. Со овие рецепти од смути јас успеав да го изодам трнливиот пат, пат кој никој не заслужува да го „пешачи“.

Потребни состојки:

 • 3 лажици чиа семе
 • 3 лажици лупен сончоглед
 • 3 лажици семки од тиква
 • 1 лажица црно семе
 • 1 лажица сусам
 • 200 мл. грчки јогурт
 • 3 лажици свежи сир или урда
 • 5 корнишони Бакалески (купи тука)
 • 3 кисели моркови Бакалески (купи тука)

Начин на подготовка:

 • Начинот на подготовка ми беше многу едноставен
 • Ги ставив сите семиња во тава освен црното семе кое го додадов на крај
 • Ја вклучивY мојата вградена плоча на Gorenje ECT641BCSC која има контрола на допир (TouchControl), работи на тајмер и има опција за Stop&Go (Пауза) – За максимално сигурно готвење, ја одржува температурата и дава сигнализација на преостаната топлина. Најважно од се ми е што има заштита од деца па можам безбедно да готвам кога се моите внуци на гости. Можам топло да ви ја препорачам бидејќи имате одлична шанса да си ја купите на 24 рати преку купи на рати со месечна рата од 726 денари.
 • Печете ги семињата на ниска температура без масло
 • Верувам дека и кај вас ќе се зачади малку од самото тоа што се печат семињата без масло, но јас не се грижам многу за тоа бидејќи го користам АСПИРАТОР МАКС АНГ 600 Е и сум презадоволна како ја собира целата пареа и миризба. Доколку некој е заинтересиран можи да си го нарача на 24 рати преку купи на рати по месечна претплата од 687 денари.
https://kupinarati.mk/produkt/%d0%b0%d1%81%d0%bf%d0%b8%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%be%d1%80-%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d1%81-%d0%b0%d0%bd%d0%b3-600-%d0%b5/
 • Веќе испрчените семиња ги оставате да се изладат
 • Во длабок сад го ставате грчкиот јогурт заедно со свежиот сир и ги соединувате
 • Веќе изладените семиња ги ставате во садот и мешате додека се соединат
 • Готовата смеса ја ставате во фрижидер на 1 час за да можи да формирате топчиња
 • Доколку имате потреба од одличен фрижидер ви го препорачувам и Комбиниран Фрижидер Tesla RC3200FHX бидејќи сега можите да си го дозволите на 24 рати без камата по цена од 1257 денари преку купи на рати.
https://kupinarati.mk/produkt/%d0%ba%d0%be%d0%bc%d0%b1%d0%b8%d0%bd%d0%b8%d1%80%d0%b0%d0%bd-%d1%84%d1%80%d0%b8%d0%b6%d0%b8%d0%b4%d0%b5%d1%80-tesla/
 • После еден час ладење ви формирате топчињата и спремни се за јадење
 • Уживајте!
енергетски топчиња со семиња
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *