Ако немате специфична здравствена состојба што го прави невозможно да пиете поголеми количини зелено смути, започнете со минимум 1 чаша секое утро.

 • moe pazarce
 • кисели производи бакалески
 • Мента фарм
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата

За разлика од сокот, зеленото смути можи да се чува во вашиот фрижидер, покриено, околу два дена. Зеленото смути е дефинитивно хранливо, но диетата која се состои само од зелени смути (или која било поединечна храна) не е здрава. Мора да биде избалансиран со цели зрна, масти здрави за срцето, посни протеини и овошје и зеленчук. Ноќно смути за слабеење или пијалок за смути пред спиење е зелено смути кое помага за добар сон. Исто така, помага во намалувањето на телесните масти бидејќи има здрави зелени состојки, како и некои други состојки за намалување маснотии кои помагаат добро да се вари во текот на ноќта. Тие исто така помагаат во губење на тежината во исто време. Зошто зедов ананас и манго во ова смути?

 • Ананасот содржи антиоксиданси кои се борат против болести. …
 • Може да го помогне варењето. …
 • Може да го намали ризикот од рак. …
 • Може да го зајакне имунитетот и да го потисне воспалението. …
 • Може да ги ублажи симптомите на артритис. …
 • Може да го забрза закрепнувањето по операција или напорни вежби. …
 • Лесно се додава во вашата исхрана.
Книга Смути- Канцер 1:0

E-книга: Смути-Канцер 1:0

550 денари

Сакам да напоменам дека со купувањето на оваа електронска верзија од книгата Смути – Канцер 1:0, освен што ќе си добиете превкусни рецепти за смутиња, директно ќе помогнете и на луѓето заболени од рак, бидејќи 20% од секоја продажба одат токму за нив.

Добрата работа кај смути со многу лиснат зеленчук е тоа што тие се одличен извор на влакна. Зошто? Зелените содржат нерастворливи влакна кои го зголемуваат изметот и растворливи влакна кои ги хранат добрите бактерии во цревата.

 • Мангото е нискокалорично, но богато со хранливи материи – особено витамин Ц, кој го помага имунитетот, апсорпцијата на железо и растот и поправката на клетките.
 • Порција од 1 шолја (165 грама) манго содржи помалку од 100 калории. Неговата ниска калориска густина го прави одличен избор доколку сакате да го намалите внесот на калории додека се чувствувате сити и задоволни.
 • Сè додека јадете свежо манго во умерени количини, тоа најверојатно ќе го намали ризикот од развој на дијабетес. Имајте на ум дека свежото манго не содржи толку шеќер по порција колку што содржи сувото манго.
 • Манго има повеќе од десетина различни видови полифеноли, вклучувајќи го и мангиферинот, кој е особено моќен. Полифенолите функционираат како антиоксиданти во вашето тело.
 • Мангото е добар извор на фолати, неколку витамини од групата Б, како и витамини А, Ц, К и Е – сето тоа може да помогне во зајакнувањето на имунитетот.
 • Мангото содржи магнезиум, калиум и антиоксиданс мангиферин, кои ја поддржуваат здравата функција на срцето.
 • Мангото има дигестивни ензими, вода, диетални влакна и други соединенија кои помагаат во различни аспекти на дигестивното здравје.
 • Мангото содржи лутеин, зеаксантин и витамин А, кои го поддржуваат здравјето на очите. Лутеинот и зеаксантинот може да ги заштитат вашите очи од сонцето, додека недостатокот на витамин А може да создаде проблеми со видот.
 • Полифенолите од манго може да се борат против оксидативниот стрес, кој е поврзан со многу здравствени состојби, вклучувајќи рак на дебелото црево, белите дробови, простатата, дојката и коските.
 • Мангото е вкусно и можете да уживате во него на многу начини. Сепак, содржи повеќе шеќер од некои други овошја, затоа размислете да уживате во манго умерено.

Потребни состојки:

Начин на подготовка:

 • Најпрво да ви предложам да си ги замрзните спанаќот и мангото кои ги купив од мое пазарче, најмалку 4 часа за да добиете освежително ледено смути како моето.
 • Па како што знаете пред некој ден добив на поклон SENCOR Блендер SBL 2211GR од моите соработници купи на рати, т.е од нивниот соработник Елипсо и решив со него да го правам ова смути бидејќи е идеален за подготовка на свежи пијалаци, милкшејк, коктели, супи, салци, сосови и бебешка храна.Садот за блендирање може да се отстрани да се кориски како чаша.Има и заштита од претекување на чашата. Што е најбитно е лесен за чистење и одржување, може и во машина за садови. Подолу ќе би оставам и линкче доколку сакате да си го купите и преку купи на рати.
 • Бананата купена од мое пазарче ја сечкате на кругови
 • Исто така го чистите и ананасот купен од мое пазарче од сите страни и ја оставате само срцевината
 • Веќе подготвените состојки ги ставате во SENCOR Блендер SBL 2211GR
 • Блендирате околу 20-25 секунди и имате готово смути
 • Се се одвиваше толку брзо благодарение на Таso Photography

ЗАБЕЛЕШКИ И СОВЕТИ:

 • Доколку немате време да го замрзните овошјето а сакате да ја добиете ледено смути додадете мраз.
 • Доколку немате кокосово млеко додадете млеко по ваш избор.
 • Подолу имате и видео на кое ја има целата постапка ако сте почетник за правење смути ќе ви биди од корист.
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *