Пица од тиквица и јајца

Оваа супер здрава пица со тиквички и јајца е совршена за појадок, ручек или вечера. Преполна со зеленчук, оваа опција за здрав оброк е онаа што ќе сакате да ја готвите одново и одново.

 • кисели производи бакалески
 • Мента фарм
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата
 • moe pazarce

Тиквичките припаѓаат на истата фамилија на летни тикви со тенка кожа. Исто така познати како растителни срж или тиквички, тиквичките имаат благ вкус кој традиционално се комбинира со босилек, модар патлиџан, лимон, домати, печурки, магдонос или мајчина душица во јадења кои се движат од пржени до едноставни сосови. Тиквичките содржат малку маснотии, не содржат холестерол и имаат само 21 калорија во секоја порција сурови парчиња од 1 чаша. Тоа е исто така добар извор на есенцијални хранливи материи како витамин Ц, манган, витамин Б-6 и витамин К. Сепак, Универзитетот во Илиноис Екстензија предупредува дека тиквичките секогаш треба да ги подготвувате со лушпата недопрена, бидејќи лушпата е најхранлива состојка. густ дел од зеленчукот.

Како вегетаријанка често ги вклучувам јајцата во исхраната како најдобар извор на протеин.

Книга Смути- Канцер 1:0

E-книга: Смути-Канцер 1:0

550 денари

Сакам да напоменам дека со купувањето на оваа електронска верзија од книгата Смути – Канцер 1:0, освен што ќе си добиете превкусни рецепти за смутиња, директно ќе помогнете и на луѓето заболени од рак, бидејќи 20% од секоја продажба одат токму за нив.

Топ 5 здравствени придобивки од јајцата

 • Целите јајца се хранливо богати, обезбедувајќи ги речиси сите хранливи материи што ви се потребни. …
 • Може да го поддржи здравјето на срцето. Јајцата се богати со неколку хранливи материи кои го промовираат здравјето на срцето, како што се бетаин и холин. …
 • Извор на холин. …
 • Може да го поддржи здравјето на очите. …
 • Може да го поддржи управувањето со тежината.
Пица од тиквица и јајца

Потребни состојки:

 • 2 јајца
 • 3 лажици овесни снегулки
 • 1 тиквица
 • 50 гр. кашкавал или моцарела
 • 100 гр. спанаќ
 • 5-6 чери домати
 • сол
 • 1 лажица маслиново масло
 • оригано
 • босилок

Начин на подготовка:

 • Во јајцата ја додавате ренданата тиквица која заедно со исчистениот спанаќ можи да ја чувате во фрижидер како и јас и во секое време да имате свежи зеленчуци. Мој предлог за добар фрижидер е Beko RCNA 406 E 30 ZXB, кој ги има следниве спецификации:
  • Енергетска класа:A++
  • NeoFrost
  • Капацитет на фрижидерот: 253L
  • Капацитет на замрзнувачот: 109L
  • Капацитет на замрзнување: 5kg/24h
  • Потрошувачка на енергија дневно: 0.773 kWh
  • Потрошувачка на енергија годишно: 282kWh
  • Ниво на бучава: 40dB
  • Димензии: 203 x 60 x 66 cm
Пица од тиквица и јајца
 • Ги матите заедно тиквицата и јајцата и матите додека се соединат
 • Во истата смеса ги додавате овесните снегулки и сол
 • Продолжувате да мешате со шпатула да се направи смеса
 • Смесата ја распоредувате на не леплив тефлон со малку маслиново масло
 • Печите на ниска температура околу 7-8 минути, поклопено со капак
 • После 7-8 минути додавате спанаќ, сечкани чери домати и кашкавал
 • Поклопувате со капак повторно и оставате да се стопи кашкавалот и да омекнат доматите околу 7-8 минути.
 • Врз готовата пица додавате оригано и босилок
 • Уживајте!

ЗАБЕЛЕШКИ И СОВЕТИ:

 • Тиквицата од како ќе ја изрендате исцедете ја од водата
 • Кога ги матите јајцата прво изматете ги белките па потоа жолчките, се добива на волумен на пицата
 • Секогаш печете на ниска температура бидејќи подобро изврива јајцето

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *