Вегански ќовтиња во сос од црвени печени пиперки

Постојат многу начини да направите ќофтиња без месо користејќи разни житарки, зеленчук, грав и мешунки. За да добијам совршена месна текстура, ми се потребни комбинации од печурки и наут. Оваа комбинација не само што создава одлична текстура, туку и додава влага за да спречи суви ќофтиња. Размислував дали да почнам да ја правам дома смесата или да ја искористам сметсата на Verdino MK плескавица и да си формирам мали ќовтиња.

 • кисели производи бакалески
 • Мента фарм
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата
 • moe pazarce

Искрено на ова жешко време сакам да имам брз и вкусен ручек но, да не ми одзема многу време во кујна. Па решив да комбинирам неколку состојки.

Veganski kovtinja

Ако добрите сочни ќовтиња не се со добар сос тоа не е баш за мој вкус.

Еве што се користев за да го направам ова вкусно јадење.

Потребни состојки за две лица:

 • 1 плескавица Verdino Mk
 • 2 црвени печени пиперки со лук Bakaleski promet Brian’s
 • Сол
 • 1 лажица мала маслиново масло
 • 4 чери домати

Начин на подготовка:

Книга Смути- Канцер 1:0

E-книга: Смути-Канцер 1:0

550 денари

Сакам да напоменам дека со купувањето на оваа електронска верзија од книгата Смути – Канцер 1:0, освен што ќе си добиете превкусни рецепти за смутиња, директно ќе помогнете и на луѓето заболени од рак, бидејќи 20% од секоја продажба одат токму за нив.

 • Бидејќи веганската плескавица на Verdino Mk е замрзната ја оставив околу 20- тина минути на собна температура да се одмрзни.
 • Кога беше веќе одмрзната од неа формирав мали топчиња.
 • Бидејќи често користам пиперки и лук во подготовка на црвени сосови, ми дава убав вкус на јадењето користев за ова јадење печена пиперка со лук на Bakaleski promet Brian’s
 • Ја исечкав пиперката на мали коцки и ја ставив во земјена тава.
 • Врз пиперката ги додадов и веќе формираните топчиња на Verdino Mk.
 • И на крај ги додадов чери доматите пресечени на половина.
 • Врз сите состојки ставив малку сол и маслиново масло.
 • Земјената тава ја поклопив со алуминимска фолија и ја ставив во рерна да се печи околу 30 минути на 250Ц.
 • Кога сме веќе кај рерните да не заборавам да ме потсетам дека преку купи на рати можи да си ја купите вашата омилена рерна на 24 рати без камата и достава до дома. Мој фаворит е вградната рерна Koncar UPO 654IV + вградна плотна Koncar UKE 6040 K.CM1 оваа рерна па се надевам дека во блиска. иднина ќе ја имам.

4 функции: – горен греач – долен греач – горен+долен греач – горен+долен греач + вентилатор

Димензии (ŠxVxD): 59,5 x 59,5 x 57,5 cm

Тежина нето/бруто: 35/38 kg

Приклучна сила : 6 kW

4 полиња за готвење -Предна лева

 • 10 минути пред вадење на тавата од рерна извадете ја фолијата за да се потпечи малку од горе.
 • Уживајте!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *