Посни плескавици од компир и овесни снегулки

Овој сендвич со компири ми е омилен од детството. Тоа е еден од моите омилени сендвичи за правење. Сендвичот од компири се прави брзо, едноставно и лесно и бара минимум состојки. Овој рецепт за сендвич од компири е вегански, вегетаријански и исто така без глутен (ако користите леб без глутен). Овој сендвич со компир е совршен за секое време од денот. Сакам да уживам во него за појадок, ручек, па дури и вечера. Сендвичот од компир навистина оди добро со домашена павлака од индиски ореви или едноставно со ситно сечкан зеленчук.

 • бутик за машка гардероба
 • Studio Adore Me
 • кисели производи бакалески
 • Мента фарм
 • moe pazarce
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата
 • вердино
 • вердино колбаси
 • verdino

Потребни состојки:

 • 3 средни компири
 • 3 средни моркови
 • 1/2 лажица мала коридијандер
 • 1/2 лажица мала буковец
 • 1 мала лажица сув магдонос
 • 1/2 лажица мала морска сол
 • 1 лукче
 • 1/2 главица кромид
 • 1 лажица маслиново масло
 • 50 гр. овесни снегулки
 • Домашена веганска (посна) павлака
  • 50 гр. лупен сончоглед
  • 50 гр. индиски орев
  • 1 цеден лимон
  • 1 лажица ладно цедено маслиново масло
  • сол
  • бибер
  • 1/2 мало лажиче сенф
  • 1 лукче

Начин на подготовка на павлаката:

 • Индискиот орев заедно со лупениот сончоглед се киснат најмалку 4 часа
 • После 4 часа се цедат од водата и се додаваат останатите состојки во процесор
 • Блендирате додека не се добија густа смеса како павлака.

Потребни состојки за полнење на сендвичот:

 • Зелка
 • Морков
 • Лимон
 • Плескавица од компир и морков
 • Кисели краставички од Бакалески промет (купи тука)
 • Интегрален леб или бургер леб
 • Веганска (посна) павлака

Начин на подготовка:

 • Најпрво ги лупиме компирите и морковите и ги сечкаме на парчиња
 • Ги ставаме да се сварат
 • Од како ќе се сварат заедно сите состојки кои се потребни за подготовка на плескавиците се ставаат во процесор и се блендираат
 • Се формираат плескавици и се печат на плех обожен со хартија за печење
 • Врз секоја плескавица се става малку маслиново масло
 • Се печат на 180 Ц со уклучен вентилатор на рерна околу 50 минути.
 • Од како ќе се испечат се подготвува домашниот бургер
 • Најпрво ставаме кришка леб, потоа мачкаме од домашната посна павлака, редиме крукчиња сечкани кисели краставички од Бакалески промет (купи тука)
 • Додаваме предходно исечкана зелка и рендан морков зачинети
 • Ставаме од готовата плескавица, па повторно посна павлака и кришка леб.
 • Уживајте!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *