По повеќе од 10 години меѓународно патување, одлучив дека моите приказни заслужуваат да бидат споделени со светот Hristina Mitreska

Света Петка, светицата која чудотворно влијае на мојот живот, стана мој извор на надеж и спасение. Мојата историја со Света Петка е едно вистинско чудо, што сакам да споделам со светот како инфлуенсер и некој кој се излекувал од рак на дојка.

Мојата борба со ракот на дојка беше тешка и страшна. Се чувствував испразнето и исполнето со страв како и секој еден млад на кој му е соопштено дека е болен, но кога се почувствував безнадежена, Света Петка влезе во мојот живот. Не се сеќавам точно како, но преку разговори со пријатели или истражување на интернет, научив за чудата на оваа светица.

Имав огромна желба да ја посетам црквата во Јаши и да се помолам пред моштите на Света Петка. Со најголема надеж и вера, јас мојот сопруг и мои блиски членови на семејство се одлучивме да го направиме тоа патување. Кога стигнавме во Јаши и стапивме во црквата, каде што моштите се чуваат, чувствував како срцето ми забрза и земав длабок здив. Тоа беше еден од најемоционалните моменти во мојот живот.

Се помолив и изразив благодарност кон Света Петка за надежта и поддршката. Чувствував нешто што не можам да го објаснам со зборови – чудото на вистинската вера и спасение. После мојата посета, започнав специјален ритуал на молитва и духовност, и моето здравје почна да се подобрува. Борбата со ракот беше тешка, но со помошта на Света Петка и силата на верата, јас се излекував.

Света Петка стана моја инспирација и моја заштитничка светица. Сега, како инфлуенсер, јас сакам да го споделам своето искуство со светот и да им помогнам луѓето да веруваат во чудата на верата и да се обидат за постигнување на сопствениот спас. Мојата историја со Света Петка докажува дека чудата се случуваат, и кога веруваме и сме предани на целта, можеме да ги пребродиме и најголемите предизвици во животот.

Патот до Јаши е многу долг околу 20 часа патувавме со кола со кратки паузи.

Со примена 3 та хемотерапија и поминати само 5, 6 дена се согласив да одам на толку долго патување.

Знаете кога имаш смирение Светителката ти го покажува патот, како да продолжиш со лечење. Така започна и мојот пат со храната. Но, да се навратам на патувањето на Јаши.

Јаши (Iași) е вториот најголем град во Романија и е специфичен по многу аспекти, што го прави привлечен за посетители. Oва е вашата можност да го истражите овој прекрасен град:

Градот на историјата и културата:

Јаши е препознат по својата богата историја и културно наследство. Градот бил дом на многу владетели и културни фигури, и тоа се рефлектира во архитектурата и музеите во градот. Националниот музеј “Молдова” и Музејот на историјата на Јаши ги чуваат бројни артефакти и сведоштва за богатата историја на градот и регионот.

Подразбирајќи, една од главните атракции во Јаши е Палатата на Култура (Palatul Culturii), која се истакнува со својата уметничка архитектура и збирка на изложбени дела и археолошки находи.

Природни убавини:

Иако Јаши е познат по својата историја и култура, градот и неговата околина ги нудат природни убавини. Градот се наоѓа во Молдовските Карпати, и тука има бројни паркови и природни резервати каде можете да уживате во природата и да истражувате убавите пејсажи.

Кулинарски уживања:

Во Јаши, ќе имате можност да го искусите романскиото кулинарско богатство. Обидете се со традиционални јадења како “мамалига” (колачи од кукуруз) и “сарми” (сарми со ориз и капуста), и не заборавајте да ги пробате разни видови на јадења.
Познат како “Војводството на Молдова”, Јаши ги обединува историјата, културата и природата на Романија во еден убав и специфичен град. Со своите богати историски и културни атракции, како и природните убавини во близина, Јаши е дестинација која нуди незаборавно искуство за посетителите.Моштите на Света Петка биле пренесувани многупати од една во друга земја, од една на друга нација, од една во друга црква, но тоа не оставило трага врз нив.

Нејзините свети мошти се наоѓаат во градот Јаши во Романија, а нејзините два прста почиваат во црквата Света Петка на Калемегдан. На главата на светецот е извезена перница, на челото сребрен венец, а на градите е икона со нејзиниот лик што луѓето ја бакнуваат.

Најголемото чудо на Света Петка е фактот дека нејзиното тело беше закопано во земја со години и не скапа.

Моштите на Света Петка останаа неоштетени во страшниот пожар што го уништи храмот во Јаши во 1888 година. Сите веруваа дека пожарот ги уништил моштите на Светна Петка. Но, кога го отвориле ковчегот, виделе дека телото на светителот е цело. Само перницата под главата била малку изгорена. Чудесното спасување на моштите на Света Петка го потврдија тогашните градски власти во Јаши, кои оставија пишан документ за тоа.

Меѓу чудата што се случуваат секој ден покрај мироносните мошти на Света Петка во Јаши, најмногу се лекувања од разни болести, потоа избавување од големи опасности, од војни, чума, суша и страшна смрт. Преподобната Параскева им помага на сиромашните, неправедно обвинетите, мајките во неволја, учениците, студентите, војниците, сите оние кои се надеваат на нејзините молитви. Таа се среќава со секој што ќе побара нешто од неа, ако тоа е Божја волја.

Стотици нејзини приврзаници пристигнуваат на моштите на Света Петка во Јаши секој ден, секој со свои маки и проблеми. Некои бараат помош, некои доаѓаат да ѝ се заблагодарат за подарокот што го добиле. Тоа им обезбедува морална и духовна утеха, прибежиште за смирување, заздравување од најсериозните болести.

Фактот дека Света Петка знае како да ги предупреди луѓето што го прекршуваат постот во петок или оние кои работат во недела, покажува колку е жива комуникацијата помеѓу оваа светица и оние што ја бараат помош. Поради овие предупредувања, кај народот е обичај да се пости пред празникот Света Петка.

И тоа не е се јас се вратив после 2 години. После оздравувањето да се заблагодарам на Света Петка за силата, мирот и патот кој ми го покажа додека се лекував.

На мојот инстаграм профил имам дел од моето патување во 2019 и 2022 година.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *