Патувања

Рим, каде што историјата е жива уметност, а уметноста е жива историја

Изгубете се во убавината на Рим, каде што историјата е жива уметност, а уметноста е жива историја.

Изгубете се во убавината на Рим, каде што историјата е жива уметност, а уметноста е жива историја.

Дојде време за историско прикажување на градот на вечната љубов – Рим! Секоe доживување во Рим е како еден вид на реклама на вечната љубов кон овој прекрасен град. Луѓе, подгответе се за Римско искуство!

Во Рим секој ќош е една приказна, а Колисеумот ќе те остави без здив. Рим е град со слоеви кои се простираат векови наназад. Никогаш не сте далеку од руини или впечатливи древни или класични архитектонски творби. Во еден момент поминувате покрај модерна зграда, а во следниот ги гледате некои колони од Римската Република, палата од Ренесанса дизајнирана од Микеланџело, или плоштад центриран околу фонтана во барокен стил од Бернини.

Постојат градови – Нјујорк, Лондон – што нудат толку многу атракции, што не можеш да не создадеш листа за што најпрво да посетиш. И потоа постојат други каде што просто сакаш да се шеташ и само да уживаш во глетката.

Тоа е Рим.

Во одредени аспекти, се чувствува како село, мудра атмосфера, а во други како космополитски град, бидејќи има толку многу музеи, историски знаменитости и одлични ресторани.

Историја, уметност, архитектура и римски урнатини се во едно.

Целиот град Рим е место за светско наследство на УНЕСКО. Можеби има поголема концентрација на уметност и историски споменици во центарот на Рим отколку на кое било друго место во светот. Овој прекрасен град може да се пофали со античка историја долга повеќе од две и пол илјади години, прекрасни градби од минатото, споменици на најголемите италијански уметници на сите времиња и безброј ремек-дела во смисла на уметност, архитектура и култура, како и единствена аура.

По што е Рим познат, ако не и по својата древна гладијаторска арена, Колосеумот. Можете исто така да ја преминете реката Тибар за да ги видите чудата на Ватикан, како што се базиликата Свети Петар и Сикстинската капела, дом на познатите фрески на Микеланџело.

Очигледно, е невозможно да се види сè во едена посета. Тоа се случува кога имате град со милиони жители со историја од три илјади години.

Што правите кога можеби никогаш повторно нема да се вратите? Како одлучувате што да правите?

Затоа сакам да ви помогнам да го искористите најмногу вашето ограничено време во овој прекрасен главен град, овде е листата на моите топ работи за правење во Рим.

Јас обожавам да правам пешачки тури. Тоа е прекрасен начин да научите повеќе за дестинацијата. Препорачувам Ultimate Free Walking Tour или New Rome Free Tours во Рим. Тие ги покриваат сите најважни места и можат да ве воведат во градот со ниската цена. Или едноставно мапата во раце и започнете.

Еве некои работи што можеби не ги знаете за Рим, што може да го зголеми забавниот фактор при вашата посета на едно од најпосетуваните места на Земјата (тоа е исто така забавен факт). Знаењето за некои ситници може да го прошири вашето знаење и да ви даде предност при турнеите до некои од знаменитостите. Вооружени со ова знаење, веројатно нема да гледате на страницата на ист начин како другите.
Рим е неприкосновен рекордер. Покрај историските споменици, градот има над 2.000 фонтани во различни форми и големини, од кои некои можете дури и да пиете. Други, дефинитивно не можете, затоа не препорачувам да си ја пробате среќата освен ако не постои јасен показател дека е безбедно.


Пантеонот е единствената античка градба во недопрена состојба
Успеал да ги издржи деструктивните сили на природата од околу 27 п.н.е., благодарение на специјалната цементна мешавина од варовник и вулканска пепел. Што е најважно, преживеал какво било пустошење од човечка рака низ вековите, благодарение на неговата функција како осветено место.


Небесно светлосно шоу се одржува во Пантеон на роденденот на Рим
Најдобро време за посета на Пантеон е околу 21 април (роденденот на Рим), кога сонцето е совршено вертикално напладне, спуштајќи ги своите зраци низ окулусот (отворот) на неговата купола. Одамна, императорите драматично оделе под куполата, како да се славно поканети од самиот Аполон, римскиот бог на сонцето.
Мачките имаат посебни права
Мачките скитници се вообичаена глетка низ градот, благодарение на римската политика воведена во 1991 година за нивна заштита. Тие се поддржани од римското засолниште за мачки Торе Аргентина, каде волонтерите обезбедуваат храна и нега. Тие се диви, па можеби не им приоѓајте ако не сакате да ви ја изгребат раката. Сепак, тие обезбедуваат единствена и ефикасна услуга за контрола на глодари.
Технички е главен град на 2 земји
Иако главно познат како главен град на Италија, Рим го има и помалиот независен град-држава Ватикан во своите граници.
Шпанските скали не се шпански
Каскадни од црквата Тринита деи Монти до Пјаца ди Спања подолу, овие барокни скали од 18 век биле дизајнирани од италијански архитект на барање на француски дипломат. Скалите го добиле името по плоштадот, а самиот плоштад го добил името по соседната шпанска амбасада на Светата столица.

Има повеќе од „Седум ридови на Рим“
Исто како и „7 чуда“, бројот е како веќе воспоставен бренд. Познатите ридови на Рим ги вклучуваат Авентин, Келијан, Ескилин, Квиринал, Виминал и Капитолин, а ридот Палатин како најрана населба. Римските граници добро се прошириле низ Тибар низ историјата, покривајќи ги ридовите на Ватикан, Пинцијан и Џаниколум (Јаникулум).

Фонтаната Треви е машина за пари
За доброто на традицијата, речиси секој посетител на Фонтаната Треви фрла по три монети. Во просек, на крајот од секој ден се вакуумираат монети во вредност од околу 3.000 евра (вкупно околу 1,4 милиони евра годишно). Владата ги насочува средствата за добротворни цели.


Римјаните претпочитаат возење скутери наместо автомобили
Повеќето практични Римјани претпочитаат да ги возат своите скутери отколку нивните автомобили, бидејќи бензинот се увезува и се оданочува многу. Освен тоа, скутерите ви овозможуваат лесно да се движите низ лавиринтот на сообраќајот во Рим.

Пјаца Навона-Овој прекрасен плоштад е изграден на древна тркачка патека, чија главна карактеристика е црквата Света Агнес. До него се наоѓа и чешмата наречена „Четири реки“, како и две помали. Има бројни кафулиња и ресторани во кои можете да се освежите за време на напорна прошетка низ градот. И да знаете секој плоштат е се поубав и поубав со многу интересни изведувачи. Забава на секој чекор.

Сакам да ви дадам до знаење дека е добро да ја проучите италјанската кујната и навиките и не се држете само до еспресото, пицата и тестенините. Италијанската гастрономија е многу повеќе од тоа. Aма сепак е добро да се проба италјанска пица, но немојте да го пропуштите италјанскиот сладолед, кој е прсти да излижеш.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *