Најчести прашања во врска со вегетаријанската исхрана

Јадете, живејте, движете се !

Љубопитна сум за скоро сè што придонесува за поздрав, живописен и внимателен живот (што е добра работа, бидејќи моја работа е да ви помогнам да живеете таков живот). Имам и мислење за (скоро) сето тоа. Не е изненадување таму, особено за секој што ме познава лично. 😉 Поради ова, луѓето ми поставуваат прашања. Многу од нив. пријатели, семејство, соработници, Странци што ги запознав за време на одмор и терапија. Колку што се сеќавам – дури и пред да станам вегетаријанец јас бев главна личност за информации за храна. Еве дел од прашањата што ми се поставуваат најмногу – со „кратки одговори“ плус линкови до повеќе одговори. Добијте одговори на вообичаени прашања за тоа да бидете здрави! Кликнете.

 • Јаглехидратите се лоши? Краток одговор: Комплицирано е. Прочитајте што да разгледате кога ќе изберете да јадете или да не јадете оваа многу погрешно разбрана група на храна.
 • Треба ли да јадам повеќе протеини? Краток одговор: Тоа, меѓу другото, зависи од вас и вашите цели. Но, можам да ви кажам дека не сум љубител на никаква „диетална теорија“ што се залага за јадење примарно протеини.
 • Колку често треба да вежбам? Краток одговор: Зависи. Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) препорачуваат 150 минути неделно аеробна активност со умерен интензитет или 75 минути неделно аеробна активност со силен интензитет, плус различни количини на обука за сила за повеќето возрасни лица. Можете дури и да го направите тоа во чекори од неколку минути.
 • Како да се направи вежба навика И што да правам ако мразам вежбање? Краток одговор: Преобрази ја „вежбата“ како „движење“. Не е важно КАКО се движите – танцување, играње тапани, бркање по вашето мало дете, пешачење дома од работа, одење по скали – сето тоа е важно! Обидете се да додадете само 5 минути дополнително движење на вашиот ден и да видите каде ќе завршите.
 • Имам страшна желба за шеќер! Краток одговор: Сортирајте ЗОШТО посакувате шеќер.
 • Треба ли да јадам доцна во ноќта или само да чекам до следното утро? Краток одговор: Спротивно на популарното верување, кога јадете многу малку влијае на зголемувањето на телесната тежина. И не само тоа, туку и гладното спиење го отежнува спиењето – а лишувањето од сон може да има непријатни последици кога се обидувате да изгубите тежина. Значи, ако сте гладни, јадете! Само не претерувајте, бидејќи јадењето премногу пред спиење може да предизвика проблеми и во земјата од соништата.
 • Најдобро е да уплатиш дел од програмите кои се нудат за да стекниш здрави животни навики како јас.
 • Дали мислите дека треба да пробам чистење? Краток одговор: Тоа зависи од тоа зошто сакате да направите чистење и што правите; но генерално гледано, јас не сум љубител на чистење… барем не на начинот на кој повеќето луѓе размислуваат за тоа. Еве уште еден начин да пристапите кон чистење на вашата исхрана.
 • Кој е договорот со кокосово масло? Краток одговор: Вкусно е. 😉 Одлично е за готвење при висока топлина. И се чини дека ги зголемува нивоата на ХДЛ холестерол (т.е. добар холестерол). Но, сепак е заситена маснотија, затоа најдобро е да ја користите ретко се додека нема повеќе истражувања за да ги поткрепите тврдењата за здравствениот блог Изберете поздрави масти како оние од маслиново масло и ореви почесто отколку не.
 • Дали треба да земам витамин? Што е со другите додатоци? Краток одговор: Многупати сум се движела напред и назад, но секогаш завршувам со висококвалитетен мултивитамин (а понекогаш и додаток на железо, во зависност од тоа што се случува со моето тело). Сакам Ново поглавје на секоја жена 40+ еден дневен мулти. Надвор од мултивитамини за пополнување на хранливите празнини што ги оставаат нашите диети, јас не сум голем љубител на додатоци. Тие изолираат хранливи материи од храната во која се јавуваат природно – според мене, многу подобро е да ја јадете целата храна (заедно со сите ко-хранливи материи што му овозможуваат на вашето тело подобро да ја обработи таа „магична“ хранлива материја).
 • Дали броењето калории ќе ми помогне да ослабам? Краток одговор: На краток рок, можеби. На долг рок, тоа е болка во задникот и ќе создаде секакви непотребни стресови околу храната – НЕ рецептот за одржливо управување со телесната тежина. Не само тоа, туку и сите калории НЕ се создаваат еднакви. Еве зошто. 20 видови на намирници богати со протеин кои ги користат веганите и вегетаријанците Сортирање на тоа – и наоѓање флексибилен начин на јадење што ви помага да се чувствувате живописно, живо и прекрасно секој ден – е крајната цел.
 • Јадам веган во последно време и се чувствувам прилично добро. Но, се грижам дали ќе внесам доволно хранливи материи. Дали имате некои предлози? Краток одговор: Вегетаријанска или веганска исхрана доста добро поддржува многу тела. Без разлика дали вашето тело е едно од нив, бара некои експерименти. Ако преминувате од поразновидна диета, јас силно препорачувам да работите со здравствен тренер или нутриционист кој може да ве едуцира за хранливите празнини во вегетаријанските / веганските диети – и како да ги пополните.
 • Дали сојата е добра или лоша? Краток одговор: Сојата има тенденција да биде многу преработена храна и така не е на врвот на мојата листа. Зборувајќи за тоа, ферментираните и традиционални производи од соја, како тофу и темпе, се убав додаток во исхраната на многу народи. Тоа само зависи од вашата здравствена историја. Овој пост за различни видови млеко (т.е. крава, соја, орев) опфаќа некои работи што треба да се земат предвид кога се размислува за соја, заедно со врска до повеќе ресурси. Тоа се МНОГУ работи! И одговорите понекогаш создаваат повеќе прашања, особено кога станува збор за здравјето. Оставете ги вашите прашања и коментари подолу.Ке се потрудам да одговорам на нив тука или во иден пост на блогот!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *