palenta so sirenje ili urda

Начинот на подготовка е многу едноставен и брз на овој вегетаријански оброк, што често ќе се наоѓа на вашата листа на омилени јадења.

Сосотојки.

3 лажици палента

150-200 мл. вода

1 лажица млади сир или урда

1 мало парче моцарела

1 јајце

1 домат

1 краставица

сол по потреба

1 лажица мала маслиново масло

Ставате вода во тенџерче на оган да се загрее, го додавате маслиновото масло и кога водата е затоплена ја додавате и палентата, го намалувате шпоретот на најниска температура за да не ви прска од палентата додека се приготвува.

Додавате една лажица урда и парчето моцарела.

Мешате додека не се соединат со палентата.

Во друго тавче на малку маслиново кршите едно јајце и го поклопувате додека не се испржи.

Ја сервирате на чинија палентата со јајцето и како додаток домат и краставица за подобар вкус и свежина.

Уживајте во вкусот!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *