ovesni soleni palacinki

Овесни солени палачинки

Благата верзија на американските палачинки ја знаеме сите но дали некој успеал да направи солени за појадок?

Јас се потрудив да направам неколку верзии на солени и најдобрата ја споделувам со вас.

Состојки :

  • 1 јајце
  • 5 лажици овесни снегулки
  • 1 мала лажица маслиново масло
  • 1/2 мала лажица сол
  • 3 гр. пециво
  • 50 мл. јогурт

Сите состојки се мешаат заедно и се формира смеса за палачинките.

Се печат на загреан тефлон за палачинки намрсен со маслиново масло.

За фил користев вегетаријански продукти како урда, марула,домат и јајце.

Уживајте во вкусот на овесните солени палачинки.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *