Пица од компир? Уфф колку само уживав во овој вкус.
Верувам дека овој ручек ќе биди почесто на вашата листа заради брзиот и лесен начин на приготвување.

Потребни состојки:

 • 3 поголеми компири
 • 3 лажици павлака
 • 3 лажици свежи сир
 • 2 јајца
 • 100 гр. моцарела
 • сол
 • бибер
 • оригано
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 • Компирите ги лупиме и сечиме на тенки кругови
 • Додаваме маслиново масло и зачини
 • Ги ставаме во рерна на 200C околу 15 минути да се испечат
 • Во длабок сад ги кршиме јајцата, ги матиме и додаваме рендана моцарела, оригано
 • Ги вадиме компирите од рерна и врз нив додаваме кисела павлака и свежи сир
 • Врз сите состојки ги додаваме матените јајца со моцарела , малку промешуваме
 • Враќаме во рерната и печиме уште 25 минути на 180 C
 • Уживајте !

Rating: 1 out of 5.
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *