сочен лосос

Овој рецепт од “стари” ми е останат кога ќе приготвувам лосос да ги ставам овие состојки за да биди вкусен и сочен. Знаете често лососот знај да биди само крцкав но не и сочен. Затоа овој рецепт ви го откривам во вистинско време за празнициве.

 • Studio Adore Me
 • Мента фарм
 • вердино
 • moe pazarce
 • кисели производи бакалески
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата

Бидејќи сум пескотаријанец од групата вегетаријанци . Покрај растителни продукти консумирам и риба, па често знае лосот да се најди на мојата трпеза.

Потребни состојки:

 • 650 гр. свеж лосос
 • 1 гранче рузмарин или сув рузмарин една лажица
 • 70 мл. маслиново масло
 • 1 цеден лимон

Начин на подготовка:

 • На кујнска крпа или на кујнски мека хартија ја ставате рибата и ја тапкате од двете страни да се собери целата влажност што ја има, да остани сува.
 • Ја ставате во стаклен сад и врз неа го ставате маслото, цедениот лимон и рузмаринот.
 • Печите на 180 C. 20-25 мин, додека да порумени.
 • Уживајте!
Studio Adore Me
Закажи третман
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *