Овесна каша со карамелизиранa јаболка

Кралицава не само што е број еден во светот, исто така број еден е и на мојата листа на омилен појадок.

За ова утро овесна каша со карамелизиранa јаболка.

Потребни состојки:

 • 1/2 јаболко
 • 150 мл вода
 • 3 лажици кокосово млеко од конзерва
 • 1 лажица јаворов сируп или мед за засладувач
 • 4 лажици овесни снегулки
 • цимет по желба

Начин на подготовка:

 • Се сечи јаболкото на коцки
 • Се става во длабок сад на ниска температура со една лажица засладувач и цимет
 • Се меша додека не почни да се карамелизира околу 5-6 минути на тивок оган
 • Во друг сад се става млекото заедно со водата и овесните снегулки да се сварат
 • На тивок оган околу 4-5 мин
 • Се сервира во чинија овесната каша и врз неа карамелизирано јаболко со цимет
 • Уживајте!

Нарачај ја новогодишната облека по промотивна цена!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *