Барси гранола

Нема полесно од ова. Ова е најсовршената ужина или појадок во движење.

Овој рецепт е супер разновиден, можете да го додадете било кое јаткасто овошје, семки или сушено овошје што и да сакате! Овој пат мерките ги правев со шолја бидејќи за секој е полесно, земете ваша шолја и со една мерете ги состојките.

 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата

Потребни состојки:

 • 2 чаша овесни снегулки
 • 1/2 шолја путер од кикирики
 • 1/3 чаша јаворов сируп/агава/мед
 • 25 гр. протеин во прав (купи тука)

Ваш избор: чоколаден прелив. Можете исто така да додадете сè што сакате – семки/сечкани лешници чоколадни чипови, кокос , суво овошје

Начин на подготовка:

 • Во сад додадете ги путерот од кикирики и јаворов сируп, загрејте ги во микробранова печка 30 секунди или додека не омекнат.
 • Користете ситен овес, во него додадете во протеинот
 • Во поголем сад додадете го овесот и потоа додадете ја смесата со путер од кикирики/јаворов сируп. Добро измешајте
 • Оваа смеса притиснете ја. Притиснете НАВИСТИНА цврсто за да се формира и соедини заедно. !
 • Замрзнете 30 минути, а потоа одозгора со стопено чоколадо и сечкани лешници, суво овошје, кокос (по избор)
Snack Bars

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *