Чипс од макарони

Сигурно се прашувате како можи да изгледа чипс од тестенина. Овој рецепт случајно го измислив кога имав поголема количина на тестенини сварено и не сакам кога храната се фрла. За да немам два дена исти оброк реков малку да експериментирам.

 • Мента фарм
 • вердино колбаси
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата

За овој рецепт потребни се следниве состојки:

 • Варени макарони зависи за колку лица подготвувате
 • Рендан пармезан
 • 1 авокадо
 • 3 лажици павлака
 • 3 лажици свежи сир
 • сол
 • оригано
 • бибер

Начин на подготовка на макароните:

 • Ги варите макароните и ги оставате да се исцедат
 • Ги редите на хартија за печење едно до друго
 • Врз нив ставате рендан пармезан, оригано и сол
 • Печете на 180 Ц, околу 15 минути
 • Чекате да порумени

Начин на подготовка на намаз од авокадо:

Го подготвив овој намаз кој одлично се вклопи со чипсот од тестенина.

 • Авокадото заедно со свежиот сир, павлаката, сол и бибер го ставате во блендер
 • Блендирате додека не добиете хомогена смеса

Веќе стасаниот чипс од тестенини го сервирате со намазот.

Уживајте во вкусот!

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *