Зошто се моќни киселите краставички или туршијата?
Помага при варење. Ферментираните кисели краставички се полни со добри бактерии наречени пробиотици, кои се важни за здравјето на цревата.
Се бори со болести. Краставиците се богати со антиоксиданс наречен бета-каротен, кој вашето тело го претвора во витамин А.
Може да ги олесни мускулните грчеви. …
Ги намалува скоковите на шеќерот.

  • мое пазарче
  • вердино колбаси
  • Мента фарм
  • Природа и наука во идеален спој!
  • imunofan inekcii
  • Здравјето доаѓа од природата


Луѓето чуваат некои кисели краставички во ферментирана саламура која содржи корисни бактерии, што значи дека тие можат да бидат добар додаток на здравата исхрана. Ферментираните кисели краставички нудат повеќе здравствени придобивки од другите кисели краставички. Сепак, дури и неферментираните кисели краставички се богати со витамини како витамин К и витамин А.
Дали е здраво да се јаде многу кисели краставички?
Како резултат на тоа, јадењето премногу кисели краставички може да биде ризично за секој со заболување на црниот дроб или бубрезите. Диетата богата со натриум може да го зголеми ризикот од рак на желудникот. Високиот внес на сол може директно да го оштети вашиот стомак, што доведува до рак или може да доведе до инфекции и чиреви кои на крајот стануваат канцерогени
Колку кисели краставички треба да јадете дневно?
Киселите краставици треба да се уживаат умерено поради оваа причина

Една кисела краставица копар содржи неверојатни две третини од препорачаниот дневен внес на натриум, според WebMD, така што јадењето само две кисели краставички на ден брзо ќе ја надмине идеалната граница.
Што прават киселите краставички за вашиот мозок?
Истражувачите претпоставуваат дека пробиотиците – а.к.а. „добрите“ бактерии – во ферментираната храна го поттикнуваат производството на ГАБА (гама-аминобутерна киселина), хемиски гласник во мозокот кој го има истиот ефект како и лековите против анксиозност
Полн со антиоксиданси. Една од највредните нутритивни придобивки на киселите краставички е нивното изобилство на антиоксиданси. …
Добро за вашето здравје на цревата.
Засилувач на имунолошкиот систем. …
Смирување на грчеви во мускулите. …
Поддршка за губење на тежината. …
Регулација на шеќер во крвта. …
Извор на калиум
Дали киселите краставички ви помагаат да заспиете?
Не се препорачуваат да се јадат пред спијање сите закиселени зеленчуци.

Киселите краставици се богати со натриум (солта се додава во саламурата за да се зачува – и се разбира да се направат екстра вкусни). И натриумот е важен електролит. Овие минерали помагаат да го одржувате вашето тело хидрирано. Значи, кога сакате нешто солено, тоа може да биде затоа што на вашето тело му треба засилување на хидратацијата.

Ние ви ја препорачуваме богатата палета на кисели производи од брендот Brian’s Бакалески.

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *