Откријте ја моќта на семето од коприва, нивните здравствени придобивки, кога и како да ги барате со брзи и едноставни рецепти кои можете да ги пробате дома.

  • кисели производи бакалески
  • Мента фарм
  • Природа и наука во идеален спој!
  • Здравјето доаѓа од природата

Иако е пролет-лето, не ги игнорирајте копривите бидејќи сепак можете да имате корист од нивната хранлива вредност. Додека листовите од коприва најдобро се собираат во рана пролет, семињата и корените на копривата најдобро се собираат во рана есен.

Сакам да користам листови од коприва за да подготвам смути за детоксикација, супи или едноставно да ги користам за да направам путер од диви билки. Семето од коприва, пак, се користи поинаку.

Кокосови чинии – 550 денари
Поврзете се со природата и чувствувајте се добро секогаш кога ги користите нашите производи, знаејќи дека играте важна улога во градењето подобар свет.

Ширина на чинијата 12-15 см
Висина на чинијата 4,5-6,5 см

СУПЕРСИЛА НА СЕМЕТО НА КОПРИВА
Најхранливиот дел од копривата се крие во нејзините семки. Додека витамини (А и Ц) и минерали (железо, магнезиум, калциум и силициум) се содржани во целото растение, семките од коприва се исто така богати со масни киселини и витамин Е. Затоа се многу корисни за нашата кожа и нервниот систем.

Семето го стимулира нервниот систем и може да помогне за подобрување на расположението, апетитот и спиењето. Тие исто така може да влијаат на меморијата и учењето.

Семето од коприва се користи и како афродизијак кој помага во подобрување на либидото.

Потребни состојки:

Начин на подготовка:

  • Начинот на подготовка е доста едноставен и нема што многу да се кажува
  • Во кокосова чинија (купи тука) го ставате јогуртот и ги додавате останатите семиња.
  • Оставате да семињата да се накиснат околу 15 минути или најубаво е преку ноќ.
  • Го додавате и овошјето пред консумирање
  • Уживајте!
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *