Ова смути е полно витамини кое го прави поразлично од другите. Зошто се одлучив за ова смути?

Јагодите го содржат ензимот белење на заби јаболкова киселина, кој може да направи чуда за вашата насмевка без штетните хемикалии и високата цена на официјалната стоматолошка работа. За да добиете пар бисерни белки, пире или изгмечете една јагода, додадете ½ лажичка сода бикарбона и добро измешајте.

Со својот благ, јаткаст вкус и остра, крцкава конзистентност, лененото семе е разноврсна состојка која може да го подобри вкусот и текстурата на речиси секој рецепт.

 • moe pazarce
 • кисели производи бакалески
 • Мента фарм
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата

Еден начин да го користам ова семе е со мешање во моето утринско смути. Исто така е одличен додаток на тестото за палачинки, домашните веге хамбургери, па дури и овесот преку ноќ.

Уште повеќе, е богато со хранливи материи и е поврзан со бројни придобивки.

 • Лененото семе е добар извор на многу хранливи материи, вклучувајќи протеини, влакна, омега-3 масни киселини, тиамин и бакар.
 • Лененото семе е богато со АЛА, вид на омега-3 масни киселини кои можат да понудат бројни придобивки за здравјето на срцето.
 • Со толку многу влакна спакувани во секое ситно семе, лененото семе може да помогне во промовирање на редовното празнење на дебелото црево и да го подобри здравјето на варењето.
 • Високата содржина на влакна во лененото семе може да помогне во намалувањето на нивото на холестерол и да го подобри здравјето на срцето.
 • Лененото семе може да биде особено корисно за оние со висок крвен притисок, бидејќи може да помогне да се намали овој маркер за здравјето на срцето.
 • Лененото семе може да го намали шеќерот во крвта поради содржината на растворливи влакна. Така, тоа е корисен додаток на вашата исхрана ако имате дијабетес тип 2.

Цреши, зошто се одлучив за цреши?

Црешите се добар извор на витамин Ц, калиум, влакна и други хранливи материи кои му се потребни на вашето тело да функционира оптимално.

Сите цреши се високо во антиоксиданси и антиинфламаторни соединенија, кои може да ја намалат хроничната болест од ризик и промовирање на целокупното здравје.

Конзумирање цреши, особено производите од цреши како сок и прав, може да ја подобрат атлетската перформанси и намалување на мускулното оштетување и болка предизвикано од вежбање.

Црешите се преполни со калиум и полифенол антиоксиданси, кои имаат моќна заштита на срцето.

Истражувањата покажуваат дека моќните антиинфламаторни својства на црешите можат да им користат на оние со артритис и гихт.

Црешите содржат антиинфламаторни соединенија и мелатонин, кои можат да помогнат да се подобри квалитетот на спиењето кај некои луѓе.

Црешите може да се користат во многу начини и во слатки и солени рецепти.

Поради сите овие причини и благодети на овие овошја, ова смути се наоѓа скоро секогаш на мојата листа на омилени смутина.

Книга Смути- Канцер 1:0

E-книга: Смути-Канцер 1:0

550 денари

Сакам да напоменам дека со купувањето на оваа електронска верзија од книгата Смути – Канцер 1:0, освен што ќе си добиете превкусни рецепти за смутиња, директно ќе помогнете и на луѓето заболени од рак, бидејќи 20% од секоја продажба одат токму за нив.

Протеините се важен дел од здравата исхрана. Протеините се составени од хемиски „градежни блокови“ наречени амино киселини. Вашето тело користи амино киселини за градење и поправка на мускулите и коските и за производство на хормони и ензими. Тие можат да се користат и како извор на енергија.

Потребни состојки:

Начин на подготовка:

 • Најпрво да ви предложам да си ги замрзните јагодите и да ги исчистите црешите кои ги купив од мое пазарче, најмалку 4 часа за да добиете освежително ледено смути како моето.
 • Па како што знаете пред некој ден добив на поклон SENCOR Блендер SBL 2211GR од моите соработници купи на ратит.е од нивниот соработник Елипсо и решив со него да го правам ова смути бидејќи е идеален за подготовка на свежи пијалаци, милкшејк, коктели, супи, салци, сосови и бебешка храна.Садот за блендирање може да се отстрани да се кориски како чаша.Има и заштита од претекување на чашата. Што е најбитно е лесен за чистење и одржување, може и во машина за садови. Подолу ќе би оставам и линкче доколку сакате да си го купите и преку купи на рати.
 • Една по една состојките кои ги имав купено од Мое пазарче и предходно исчистени и замрзнати ги ставате во блендерот.
 • Заедно со овошјето ги додавате и останатите состојки.
 • Полека се добива кремасто и вкусно освежително смути.
 • Блендирате околу 20-25 секунди и имате готово смути
 • Се се одвиваше толку брзо благодарение на Таso Photography
 • Дел од сликите ги направив со мојот нов телефон Samsung Galaxy S21 Ultra 5G кој сега и вие може да го имате преку купи на рати со месечна претплата од 4671 ден.

Не можам да најдам зборови за екранот на телефонот. Овозможува да снимиме кинематско видео. Ги има следниве перформанси

 • Големина на екран 6. 8″
 • Меморија 512 GB/256 GB/128 GB
 • Димензии 75.6 x 165.1 x 8.9 mm
 • Тежина 227 g
 • Камера 108MP , 12 MP , 10 M ,10 M
 • Предна камера 40 MP
 • Батерија 5000 mAh

Можам да кажам само дека се “преродив” од како го имам, вади страшни слики и одлични видеа.

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *