Ова е мојата нова љубов! Печен зеленчук со вино и зачини - совршена комбинација на здрав вкус и елегантност. Нема да биде на вашата трпеза само еднаш, верувај.

Ова е мојата нова љубов! Печен зеленчук со вино и зачини – совршена комбинација на здрав вкус и елегантност. Нема да биде на вашата трпеза само еднаш, верувај. Вкусот на прв пат ќе те освои.

Потребни состојки:

 • 200 гр. компири
 • 200 гр. моркови
 • 200 гр. печурки
 • 100 мл. маслиново масло помас за готвење и пржење
 • 250 мл. бело вино
 • 1 полна мала лажица куркума
 • 1 полна мала лажица зачин за скара
 • 1 полна мала лажица зачин на помфрит
 • 1 мала лажица зачин
 • 1/2 мало лажиче црн бибер Витаминка
Печен зеленчук со вино и зачини

Начин на подготовка:

 • Најпрво ислупи ги и исечкај ги компирите
 • Истата постапка направи ја и со морковчињата
 • Измијај ги печурките
 • Сите состојки насечкај ги до посакуваната големина и стави ги во тава
 • Додади ги сите зачини заедно со маслиновото масло и виното
 • Нежно измасирај го зеленчукот со раце да се измешаат сите зачини заедно со маслиновото масло и виното
 • Стави го зеленчукот во загреана рерна на 200 Ц нека се печи околу 50 минути
 • Последните 10 минути уклучи вентилатор за да биде малку крцав
 • Уживај
Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *