chia puding

Чиа пудингот е одличен за доручек , ужина па и како за десерт .

Сите знаеме дека чиа семето е богато со протеини , растителни влакна и омега 3 масни киселини .

Во прилог ви оставам лесен рецепт за чиа пудинг за две особи .

 • вердино колбаси
 • Мента фарм
 • мое пазарче
 • Природа и наука во идеален спој!
 • Здравјето доаѓа од природата

Состојки зелен дел :

 • 1/2 банана
 • 3 киви
 • 1 лажица кокосов крем
 • 3 лажици чиа семе
 • 1 рака спанаќ

Состојки црвен дел :

 • 1/2 банана
 • 3 јагоди
 • 2 лажици чиа семе
 • 1 лажица кокосов крем или кокосово млеко
 • 100 мл . вода

Начин на подготовка:

 • Состојките се блендираат и се оставаат половина час додека не се створат меурчина
 • Некогаш е убаво и од вечер да се приготви чиа семето , но и со половина час блендирано набубрува .

На здравје !

Следи ме на инстаграм!

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *