Перуанска мака-ЕКСТРАКТ НА ЦРВЕНА МАКА ВО ПРАВ

ПРАВИЛНА РАБОТА НА ХИПОФИЗАТА И ВРЕМЕТО И СИТЕ ДРУГИ ФУНКЦИИ НА ЧОВЕКОВИОТ ОРГАНИЗАМ

ПЕРУАНСКИ или АНДИСКИ АКОН (Lepidium meyenii) е туберозна зеленчук од семејството Brassicaceae, чии попознати членови се брокулата, зелката, карфиолот и ротквицата. Потекнува од Перу и оптимално напредува на висорамнините на Андите на 3.800-4.300 метри надморска височина. Тоа е едно од ретките растенија што преживуваат на надморска височина поголема од 4000м. За прв пат е опишан од шпанскиот језуит Бернабе Кобо во неговата книга „Историја на новиот свет“, за време на освојувачката кампања во 16-тиот и 17-тиот век како чудесно растение кое успева исклучиво во регионот Мазета Де Бомбон на високите Анди, чиј центар е градот Јунин (Кобо, 1653). . Важно е да знаете дека постојат Make Types и Make Classes. Најчесто се одгледува во три комерцијални бои: жолта (златна), црвена и црна. Тој е составен дел од исхраната на неколку цивилизации на Андите, од кои најпознати се Инките, а во теглите на народот Мока се пронајдени остатоци од плодот Мака од околу 2000 година п.н.е. Се смета за свет корен, отсекогаш се користел како жртва на боговите, а во 12 век за првпат било опишано неговото силно влијание врз плодноста на луѓето и животните (Кобо, 1653). Членовите на перуанскиот народ Кечуа тврдат дека Мака е создадена од божицата на Инките Пачамама, мајката на плодноста и земјата, и до ден денес ѝ посветуваат многу живописни и значајни ритуали, пред сеидбата и пред да го берат плодот.

Најважниот факт е дека по природното сушење на сонце, коренот мора да се готви неколку часа за да се конзумира (Валерио и Гозалес, 2005). Значи, научно е утврдено дека консумирањето на сирова мака речиси и да нема никаква корист. Спаѓа во редот на адаптогени и научно се докажани неговите бројни благотворни ефекти, додека ендокринолозите ширум светот, вклучително и во Србија, им го препорачуваат на оние кои се против хормонската терапија.
Не се случува често растение да привлече толкаво внимание од лекарите за само неколку години од нејзината комерцијализација. Тоа е вистински хит во светот, во Америка и Англија е доста вообичаено пакување од 0,5 кг или 1 кг, додека во Јапонија, Холандија и скандинавските земји е тешко да се најде жена на која Мака не станала составен дел. на нивниот начин на живот. Во Норвешка е категоризиран како лек и може да се набави само со лекарски рецепт.

Перуанската Мака е извор на живот, еден вид натчовечка интелигенција, која дејствувајќи низ оската Хипоталамус-Хипофиза, прецизно и насочено ја коригира дисфункцијата на човечкиот организам, предизвикана и од надворешни и од внатрешни штетни влијанија. Тоа е неприкосновен препарат, кој им помага на неплодните парови да постигнат природно зачнување. Така, пред сè, го зачувува здравјето на голем број парови кои не можат да имаат деца на редовен начин. Прекумерниот стрес, недостатокот на сон, лошата исхрана, чадот од тутун, алкохолот, недостатокот на активност и контаминираната средина доведуваат до состојбата во која се наоѓаме, а маката од Андите има такво својство што за многу краток период доведува до регулирање на работа на жлездите, обновување на имунитетот, подобрување на целокупното здравје и хармонија на животот.

Покрај воспоставувањето и регулирањето на хормоналната рамнотежа на целиот организам, перуанската мака ја зголемува физичката издржливост и енергија, ги елиминира хроничните состојби на замор и стрес, ја зајакнува меморијата и менталните способности, ја намалува депресијата, анксиозноста, ги намалува симптомите на ПМС и менопауза (топли бранови , ноќно потење, сувост на вагината, промени во расположението и депресија). Ефикасно ги ублажува симптомите на нарушувања на хипер/хипо тироидизам, анемија, Хашимото, ендометриоза, разни цисти, остеопороза и фибромијалгија. Пред се, оваа билка го стабилизира нивото на тестостерон и естроген, ја зголемува плодноста и либидото кај двата пола, бројот и подвижноста на сперматозоидите и е одличен афродизијак. Со стабилизирање на лачењето на хормоните за раст и подобрување на квалитетот на спиењето, на спортистите им носи брзи и трајни резултати во форма на поцврста мускулна маса, поголема издржливост и брзо закрепнување од тренинзите и генерално придонесува за побрзо и подобро регенерирање на кожата, косата. и секоја клетка од телото. Погледнете подетално за ефектот на мака врз мажите или жените со кликнување на еден од двата термина.

Исклучителните својства на перуанската мака потекнуваат од неговата единствена содржина, која, одредена со магнетна резонанца, се состои од: аденини, аланини, холини, масни киселини, флавинска киселина, фумарна киселина, глутамин, макаен, макамид, гликотрополин (глукозинолат), изотиоциани , јаболкова киселина, пролин, шароза, уридин, валин, фитостероли и гама амино бутерна киселина (Zhao et al, 2012). Хемиските соединенија како што се четирите уникатни алкалоиди во Мака: Macaen 1, 2, 3 и 4 и Macamide, се носители на чудесното дејство на перуанската Мака врз хипофизата. Исто така, богата со сите есенцијални амино киселини, витамини Б1, Б2, Б12, Ц и Е, калциум, фосфор, магнезиум, калиум, железо, цинк, манган, селен, бор, силициум и бизмут.

Европа е преплавена со афион од кинеско потекло, кои имаат многу малку позитивни својства, а шансата да ги содржи производите присутни на нашиот пазар е огромна. Кликнете на онлајн продавницата за да ги видите првите производи од врвната перуанска Мака, со завиден квалитет и уникатен состав, кој досега не беше достапен на европскиот пазар.

НИЕ НЕ НУДИМЕ ЧУДА,
САМО НАЈДОБРОТО ШТО МОЖЕ ДА ГО ДАДЕ ЗЕМЈАТА ПЕРУ

Сподели со пријателите!

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *